Nowe narodzenie

Pastor Artur Śmieja

Czym jest Nowe Narodzenie? Po co w ogóle o tym rozmawiać? Czy to jest temat którym w ogóle warto się zajmować? Czy to ma jakiś związek z moim „szarym życiem”?

Ależ tak! Oczywiście tak! Fala przeżycia zwanego nowym narodzeniem (born again, naît de nouveau, naciere otra vez, neuem geboren werde) jak tsunami przewala się przez cały świat przekraczając wszelkie kulturalne, geograficzne i polityczne bariery. O nowym narodzeniu mówią artyści, politycy, muzycy, biznesmeni i aktorzy. Fala dotyka wszystkie kontynenty i narody. Nie omija również Polski. Dziś, kiedy to przeczytasz, może dotknąć i Ciebie!

Zaproszenie od Boga… Przyjmujesz?

Czym jest Nowe Narodzenie?

„A był człowiek z faryzeuszów imieniem Nikodem, dostojnik żydowski. Ten przyszedł do Jezusa w nocy i rzekł mu: Mistrzu! Wiemy, że przyszedłeś od Boga jako nauczyciel; nikt bowiem takich cudów czynić by nie mógł, jakie Ty czynisz, jeśliby Bóg z nim nie był. Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego. Rzekł mu Nikodem: Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Czyż może powtórnie wejść do łona matki swojej i urodzić się? Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego. Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest. Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić”. [Ewangelia Jana 3,1-7]

Nowe narodzenie to nowe „rozdanie” w życiu
Kiedy przeżywają się pewne idee w życiu, kiedy „już się nie da”, następuje moment, w którym poszukujemy czegoś, co da nam coś więcej.
Nowe narodzenie to coś więcej. To wejście w bezpośredni kontakt ze Stwórcą, nie mistyczny, nie urojony, ale rzeczywisty, odczuwalny, doświadczalny.
Nie ma żadnego dobrego uczynku, który mógłby pozwolić nam na trwałą, wewnętrzną zmianę. To musi być nowe narodzenie. I o to Bogu zawsze chodziło. Od czasów Mojżesza chciał nam to poprzez przykazania pokazać.

Nowe narodzenie to wewnętrzne otwarcie się na bezpieczną duchowość

Otwarcie na Ducha Świętego, który – zaproszony przez nas – wchodzi do naszego wnętrza i mieszka w nas. Każdy inny duch będzie Cię prowadził na manowce duchowości i będzie chciał Cię wykorzystać do własnych celów. Tylko ten jeden Duch, Duch Święty, jest bezpiecznym przewodnikiem po duchowym świecie.

Nowe narodzenie to powtórne narodziny duchowej części naszej istoty – tej części, poprzez którą przewidujemy, widzimy niewidzialne, słyszymy niesłyszalne, dotykamy tego, co duchowe.

Nowe narodzenie to zaakceptowanie odkupienia człowieka od jego grzechów przez Jezusa Chrystusa na krzyżu
Odkupienie zostało już dokonane, ale działa tylko dla tych, którzy je przyjmą. Twoje wszystkie grzechy zostały raz na zawsze odkupione, Jezus wziął Twoją winę na Siebie. Dopóki jednak nie przyjmiesz Jego ofiary, będzie ona czekać na ciebie w niebie.
To jak z pieniędzmi na koncie. Póki tam są, masz je, ale nie możesz ich użyć. Musisz pójść do banku i podjąć pieniądze z konta – dopiero wtedy możesz ich używać.

Nowe narodzenie to obietnica życia wiecznego już tutaj, na Ziemi
To niezachwiana pewność przyszłości i próg doświadczania tego, co nastąpi. To wieczna gwarancja życia wiecznego, bez „drobnego druczku” ukrytych warunków i przypisów. Ci, którzy przeżyli nowe narodzenie już nie zastanawiają się, czy po śmierci będą żyć w niebie, nie obowiązują ich również żadne okresy przejściowe, nowe narodzenie to przepustka prosto do nieba.

Nowe narodzenie to odrodzenie sumienia – drogowskazu i czujnika, co jest dobre, a co złe.
Grzech wykrzywia nasze sumienie i doprowadza nas do tego, że dobre jest tylko to, co jest dobre dla nas, niezależnie od tego, co myślą o tym inni, co myśli o tym Bóg i jakim to jest dla innych. Wszystko na świecie ma swoje granice, wolność, własność, wolna wola i nasze dobro. Tylko odrodzone sumienie potrafi nas o tym skutecznie przekonywać.

Nowe narodzenie, to bliski towarzysz twojego codziennego dnia
To Duch Święty Boga Najwyższego, Jezusa Chrystusa, który wchodzi z Tobą w wieczną relację już tutaj na Ziemi. To ON, Duch Święty koloruje nasze szare, codzienne życie swoim niezwykłym działaniem i niezwykłą obecnością.

To świadoma, osobista decyzja wolnej woli
Fundamentalna decyzja, która otwiera drzwi do prawdziwego chrześcijaństwa. Nikt nie może tego za ciebie zrobić i nikt nie zrobi. Jeśli odłożysz tę decyzję, będzie czekać całe życie, ale okazja, ta chwila, w której Duch Chrystusa dotyka twojej duszy przeminie.
To ostatnia szansa dana nam od Boga, aby bez kary za grzechy pojednać się z Bogiem. Kiedy minie „czas łaski” na pewno będzie trudniej.

Ten, kto doświadczył nowego narodzenia, nigdy już nie będzie taki sam
To jest tak, jakby dotknąć wiecznego, transcendentnego dobra – to jest tak nadprzyrodzone, a zarazem tak naturalne przeżycie.

Dlaczego Nowe Narodzenie?

Dlatego, że każdy człowiek jest stworzeniem
Człowiek nie jest Bogiem i nigdy nim nie będzie. To proste. Tylko Bóg tworzy coś z niczego, materię z nicości (nie z energii, która zresztą też jest stworzona).

Dlatego, że każde stworzenie ma zakodowaną potrzebę kontaktu ze swoim Stwórcą
Dlatego, że w Bogu pozostała część naszego jestestwa, które zabił w nas grzech. A my mamy niezaspokojoną potrzebę uzupełnienia tego braku.

Dlatego, że w każdym z nas istnieje potrzeba absolutu, niepodważalnych wartości, bez których jako jednostki, a również jako społeczeństwa pogrążamy się w chaosie.

Dlatego, że każdy z nas chce wieczności
Wieczność nie jest tylko odwieczną ucieczką przed przemijaniem, wieczność jest obietnicą Boga dla człowieka, zaproszeniem do wiecznej relacji.

Dlatego, że nowe narodzenie to szansa na odzyskanie godności przez człowieka
Człowiek, upodlony dominacją grzechu staje się coraz bardziej podobny do zwierzęcia i niewolnika. Iluż z nas robi pewne rzeczy tak naprawdę tylko dlatego, że musi, choć za wszelką cenę nie chcemy się do tego przyznać? człowiek nie potrzebuje być lepszy, człowiek potrzebuje być inny! Przez dobre wychowanie człowiek może jedynie zdyscyplinować i kontrolować mr Hyde’a. Tylko nowe narodzenie może nas od niego uwolnić.

Jak narodzić się na nowo?

To proste. Trzeba wykonać trzy kroki:

ODWRÓĆ SIĘ!
Nie można żyć „po swojemu” i oczekiwać, że Bóg będzie się temu biernie przyglądał. Rozejrzyj się! Świat już drży od JEGO niezadowolenia z tego, co się na naszej Ziemi dzieje. Co będzie, kiedy skończy się JEGO cierpliwość i rozgniewa się? Ja wolę nie znać odpowiedzi… Zrezygnuj z życia „obok” Boga, przyznaj, że bez NIEGO nie ma ono większego sensu. Zaakceptuj Bożą opinię, że takie życie jest złe i przeproś GO za wszystko, cokolwiek złego uczyniłeś. Powiedz Bogu – wybacz mi!

UWIERZ!
Zaakceptuj, że jesteś grzesznikiem, że potrzebujesz pomocy z zewnątrz. Zaakceptuj ten fakt, że Chrystus poświęcił swoje życie za wszystkie twoje grzechy. Otwórz się, niech ten fakt przeniknie do twojego serca, do twojego wnętrza. Już nie potrzebujesz płacić Bogu za popełnione winy. Jezus już zapłacił! Teraz TY przychodzisz do NIEGO nie po osąd, ale po odkupienie!

WYZNAJ!
Powiedz MU, że GO potrzebujesz, powiedz, że chcesz, że GO zapraszasz do Twojego życia. Zaproś Ducha Świętego do twojego serca. ON z pewnością skorzysta z twojego zaproszenia.
Potem powiedz komuś – znajomym, przyjaciołom. Znajdź też kogoś, kto już to zrobił. Będziesz miał kilka pytań, u „nowonarodzonego” łatwiej znajdziesz odpowiedź.
Jeśli wokół ciebie nie ma jeszcze nikogo – nie martw się! Napisz do nas, zadzwoń, albo przyjdź. Zrobimy wszytko co w naszej mocy, aby twoja nowa relacja, relacja z Bogiem, rozwinęła się w silną wiarę, której niestraszne żadne przeciwności.